Ενεργειακή ένωση με τον Θεϊκό σπινθήρα.
Ξέρουμε όλοι (ή τουλάχιστον γνωρίζουμε διανοητικά) ότι έχουμε μέσα μας το Θεϊκό σπινθήρα. Αυτή η ουσία δεν έχει μολυνθεί και δεν έχει αποχωριστεί ποτέ απ'την Ουσία/Πηγή/Πατέρα, γιατί είναι κομμάτι της, όπως η σταγόνα είναι κομμάτι του ωκεανού. Η σταγόνα αυτή "ντύθηκε" την ατομικότητα, ώστε να εξερευνηθούν κι άλλες καταστάσεις και η Δημιουργία να εξελιχθεί. Είμαστε εμείς λοιπόν ντυμένοι με τα σώματα της ατομικότητας για να πραγματοποιήσουμε την εξερεύνηση, με την οποία ο Θεός ξεδιπλώνει και επεκτείνει τον ίδιο τον Εαυτό Του. Το πρόβλημα είναι ότι ταυτιστήκαμε πολύ με τα διάφορα σώματα/σκεύη και ξεχάσαμε την Ουσία! Προσπαθεί κανείς και αγωνιά από κει και πέρα να ξαναενωθεί (η πιο σωστά να ξαναθυμηθεί) την πνευματική του ταυτότητα, τις περισσότερες φορές με λάθος τρόπους και δρόμους.